MFPRSI LOGO

MFPRSI. Municipal Fire & Police Retirement System of Iowa

Board of Trustees

The activities of the retirement system are under the direction of a Board of Trustees with nine voting members and four non-voting legislative representatives. The voting membership of the Board is comprised of representatives of the active and retired fire and police membership (four), the cities (four), and one private citizen. Individuals are appointed to the Board by the police and fire associations and by the Iowa League of Cities. The eight voting members select a private citizen to serve as the ninth voting member. The current voting membership of the Board, with each member serving four year terms, is identified below:

Voting Trustees

Marty Pottebaum, Chair
Retired Police Officer
Sioux City, Iowa
Term expires April 30, 2019

June Anne Gaeta
Fire Fighter
Muscatine, Iowa
Term expires April 30, 2022

Bob Fagen
Director of Finance
Des Moines, Iowa
Term expires April 30, 2019

Mary Bilden
Citizen Member
Boone, Iowa
Term expires April 30, 2022

P. Kay Cmelik
City Clerk/Finance Officer
Grinnell, Iowa
Term expires April 30, 2021

Michelle Weidner
Chief Financial Officer
Waterloo, Iowa
Term expires April 30, 2020

Duane Pitcher
Director of Finance
Ames, Iowa
Term expires April 30, 2022

Frank Guihan
Retired Fire Fighter
Burlington, Iowa
Term expires April 30, 2020

Eric Hartman
Police Officer
Des Moines, Iowa
Term expires April 30, 2021

Non-Voting Trustees

Senator Jackie Smith
Iowa Senate District 7
Sioux City, Iowa
Term expires December 31, 2019

Senator Waylon Brown
Iowa Senate District 26
St. Ansgar, Iowa
Term expires December 31, 2019

Representative Scott Ourth
House District 26
Ackworth, Iowa
Term expires December 31, 2019

Representative Mary Ann Hanusa
House District 16
Council Bluffs, Iowa
Term expires December 31, 2019